Is new Divi theme super fast?

Divi šablona zrychluje

Článek může obsahovat sponzorované odkazy.

Logo of Divi Theme by Elegant Themes

Až trochu neuvěřitelně zní zpráva ze včerejšího dne, ve které Elegant Themes zveřejnili aktualitu o výrazném zrychlení šablony pro WordPress – Divi.

Šablonu Divi jsem dříve požíval pro rychlé vytvoření nekomplikovaných webů v případech, kdy si chtěl zákazník dále upravovat stránky sám, chtěl používat různé bloky typu výpis příspěvků, slidery apod., což klasický wordpressový editor neumožňoval. V dobách, kdy Gutenberg builder ještě neexistoval, dokonce ani Elementor, nabízela šablona poměrně slušnou editaci s chytrými bloky a možnostmi stylování, o kterých v klasickém editoru nebylo ani stopy. Ale stejně tak nabízelo i přebujelý zdrojový kód stránek a pomalé načítání.

S Divi byl vždycky problém s výkonem. Ani čistá instalace WordPressu spolu s touto šablonou nevykazovala pěkná čísla v měření rychlosti načítání stránek. Zdrojový kód byl zanesen spoustou nadbytečných stylů, scriptů a html značek. Optimalizace ani cache příliš nepomáhaly.

Co tedy nová verze Divi přináší?

Článek některé informace čerpá z We Made Divi Fast…Super Fast!

Především nový způsob zacházení se styly, scripty a prostředky PHP, načítání a zpracování pouze toho, co je potřeba v daný moment na stránce načíst. Divi by nyní mělo automaticky identifikovat kritické CSS, odsunout načtení méně důležitých stylů a nevypisování duplicitních stylů. Výkon by se měl zlepšit také lepším využití mezipaměti a odkládáním požadavků na blokování vykreslování a odebíráním nepotřebných prostředků.

V nastavení šablony přibylo nové nastavení výkonu. Výčet možností nastavení je poměrně impozantní:

Je vylepšení skutečné, nebo jde o marketingovou proklamaci?

Články o Divi a WordPressu z různých pohledů vydává blog E. T. velké množství. Mnohdy jde o informačné zajímavé články, samozřejmě vždy s propojením na jedinečné produkty E. T. Ale tak to dělají všichni. Marketing má Elegant Themes skutečně propracovaný. A nutno dodat, že v této době bude Divi marketing potřebovat ještě více, než dříve. Protože v době Gutenbergu to bude mít čím dál těžší. Nyní je Gutenberg builder v plínkách, umí málo, pomáhají mu různé nadstavby jako Kadence Blocks, GenerateBlocks, Genesis Blocks a jiné.

Čísla však ukazují, jak to skutečně je v reálném provozu.

Měření výkonu před a po upgrade Divi

Nick Roach z Elegant Themes v diskusi pod článkem uvádí, že taková vylepšení výkonu, jaká dnes nabízí samotné Divi, nelze dosáhnout jinými prostředky optimalizačních pluginů třetích stran. Proto doporučuje aktualizaci šablony každé stránce, samozřejmě se zajištěním bezpečnosti update.

Elegant Themes doporučují měření provést na (za tímto účelem vytvořené) stránce https://divi.website/divi/.

Měření GTmetrix stránky https://divi.website/divi/
Měření GTmetrix stránky https://divi.website/divi/

Ano, to jsou skutečně až neuvěřitelná čísla. Ale s čím taková měření porovnat?

Raději jsem tedy provedl měření na webu, který znám. Použil jsem stránku Musli tyčinky Semix, která na Divi běží už pár let. Stránka nepoužívá CDN servery, cache zajišťuje Litespeed Cache. Měření jsem provedl pomocí GTmetrixu a WebPageTestů, z evropských lokalit, před a po update, vždy několikrát, abych měl jistotu opakovaných výsledků. Čísla testů GTmetrixu a WbePageTestů se od sebe lišila, ale trend výkonu Divi byl z obou nástrojů evidentní.

Aktualizace Divi šablony na verzi 4.10.1
Aktualizace Divi šablony na verzi 4.10.1

Je nové Divi výrazně lepší? Jak dopadla měření?

Z měření jedné stránky nelze vyvozovat obecné závěry. Ale musím zatleskat. Bravo, Divi. Takřka všechny ukazatele výkonu stránky, včetně počtu requestů, se výrazně posunuly k lepšímu. Rozhodně bych Divi zatím nedával na roveň špičkových šablon typu Generatpress, Genesis nebo Kadence, ale zdá se, že Elegant Themes si uvědomují dosavadní palčivost výkonu své šablony a pracují na tom. Obdobně nedávno optimalizoval svou šablonu i OceanWP.

Divi WordPress Theme

Prohlédněte si výsledky měření. Divi 4.10.1 v číslech skutečně exceluje.

Divi 4.9.4Divi 4.10.1
First Contentful Paint713 ms271 ms
Speed Index1,3 s608 ms
Web Vitals Largest Contentful Paint1,4 s689 ms
Time to Interactive1,1 s673 ms
Web Vitals Total Blocking Time73 ms59 ms
Web Vitals Cumulative Layout Shift0,2340,215
Fully loaded Requests3930
Jasný vítěz
Měření výkonu šablony Divi verze 4.9.4 v porovnání s verzí 4.10.1

Článek některé informace čerpá z We Made Divi Fast…Super Fast!

Tento článek je k dispozici také v jazyku: Angličtina

Článek vyjadřuje mé osobní názory, jistě ne objektivní, i když se o objektivní pohled snažím. Odkazy mohou obsahovat sponzorované linky. Kritika aplikací, výrobků nebo služeb třetích stran není nikterak ovlivněna provizními systémy, se kterými mohou být odkazy propojeny.

Podobné příspěvky